FUNDACJA POMOCY SAMOTNYM MATKOM

Tym krótkim tekstem rozpoczynamy prezentację toruńskich organizacji pozarządowych (popularnych „pozarządówek”), organizacji pożytku publicznego stworzonych przez zapaleńców i działających społecznie i charytatywnie – „non profit, ale pro publico bono” – chcących działać tam, gdzie nie mogą lub nie chcą działać organy państwa lub samorządu. Ludzie popularnie zwani „społecznikami”, to ci co jednak chcą coś zrobić dla siebie i dla ogółu. Bo tak uważają, że być powinno …

Chcemy dzisiaj przedstawić Fundację Pomocy Samotnym Matkom.

Wydawałoby się po co? A jednak, warto się dowiedzieć choć trochę jak ważna jest ich rola w pomocy samotnym matkom lub rodzinom, zwłaszcza wielodzietnym i ubogim. Możemy tylko apelować do wszystkich Czytelników, mieszkańców Stawek, abyście tym co możecie i tym co Wam zbywa już w Waszych domach podzielili się z potrzebującymi poprzez Fundację. Nie rozdawajmy i nie wyrzucajmy na śmietnik zbędnych już ubranek dziecięcych i butów, wanienek, wózków, chodzików czy rowerków, no i zabawek oczywiście. Na pewno przydadzą się też rzeczy dla starszych dzieci i dla młodzieży. Warto to zawieźć i podarować, a na pewno jeszcze dużo pociech będzie miało z tego pożytek.

Niech to będzie dobry obyczaj, pomóżmy chociaż tak!

 

Fundacja Pomocy Samotnym Matkom postała w 1991 r., a jej celem jest otaczanie opieką kobiet ciężarnych, będących w trudnej sytuacji życiowej, pomoc rodzicom samotnie wychowującym dzieci, podnoszenie poziomu edukacji dzieci pochodzących z rodzin biednych i zaniedbanych, prowadzenie działalności wspomagającej rodziny wielodzietne i będące w trudnej sytuacji materialnej, propagowanie problematyki ochrony życia poczętego oraz postaw prorodzinnych.

Bezpośrednia pomoc dzieciom przynosi najlepszy efekt, dlatego od 16 lat fundacja prowadzi m.in. świetlicę „Dzieciom Starówki” w Toruniu, przy ul. Wielkie Garbary 2. Obecnie opieką objęte jest ok. 50 dzieci w wieku od 6 do 13 lat. Dzieci do świetlicy przychodzą po zajęciach lekcyjnych i przebywają do godz. 17.00. Mają zapewnione bezpłatne dwa posiłki dziennie, pomoc w nauce, zorganizowany czas wolny. Zajęcia prowadzą wychowawcy z wykształceniem wyższym pedagogicznym. W świetlicy dzieci uczone są właściwych postaw życiowych jak również wiary we własne siły, rozwijają uzdolnienia i zainteresowania w różnych dziedzinach.

Wakacje dzieci spędzają bardzo aktywnie np. poprzez zorganizowany 2-dniowy pobyt z noclegiem w Szkole Leśnej na Barbarce czy wycieczki do Golubia Dobrzynia, Inowrocławia czy Poznania. Organizowane są również wycieczki po Toruniu, zabawy w Parku na Bydgoskim Przedmieściu, na „Martówce” z ogniskiem i pieczeniem kiełbasek, zajęcia w Ogrodzie Zoobotanicznym itp. Dla młodzieży prowadzona jest siłownia w Toruniu, przy ul Grudziądzkiej 163.

W biurze Fundacji we wtorki i środy mamy mogą uzyskać pomoc w postaci odzieży dla dzieci oraz żywności. Fundacja nie prowadzi działalności gospodarczej, toteż cały zakres udzielanej pomocy zależy od rzeczowej i finansowej ofiarności firm i osób prywatnych.

 

Fundacja Pomocy Samotnym Matkom

Toruń, ul. Jęczmienna 10

www.fundacja-psm.torun.pl

 

Przygotowano  na podstawie materiałów przesłanych przez

 Annę Lampkę Kierownika Biura Fundacji

 

Dodaj komentarz

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
Poniższe zadanie ma na celu stwierdzenie, czy jesteś człowiekiem, a tym samym przeciwdziałanie spamowi.